bole stawow miesni Kraków

Bóle stawów i mięśni

Ból stawów i mięśni to częsta i powszechna dolegliwość, która ma różne przyczyny. Może wynikać z urazu mechanicznego lub stanów zapalnych. Przypadłość ta może zniknąć samoistnie po paru dniach, ale jeżeli jest wynikiem urazu – ból stawów może przyjąć postać przewlekłą.

Czym jest ból stawów?

Ból stawów, czyli artralgia, to dolegliwość, która powstaje w wyniku nieprawidłowości w samym stawie lub jego okolicznych strukturach (więzadłach, ścięgnach, kaletkach maziowych). Bóle stawowe występują zarówno u osób starszych, jak i młodych. Gdy ból znika samoistnie w ciągu dnia, może nie wskazywać na poważniejsze schorzenia. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu ból niekiedy może być objawem różnych chorób, np. chorób układu ruchu czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ból mięśni może mieć charakter ograniczony lub uogólniony. Zlokalizowany ból mięśniowy może dotykać jednego mięśnia lub całej grupy mięśniowej. Natomiast ból stawów zwykle jest wynikiem toczącego się w ich obrębie zapalenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu stawów i mięśni?

Bóle stawowe to jedne z najczęstszych schorzeń układu kostno-szkieletowego. Okolice, w których pojawia się ból, to najczęściej: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, staw kolanowy, staw biodrowy. Staw jest ruchomym połączeniem pomiędzy kośćmi. Do elementów składowych stawu zalicza się m.in. powierzchnię stawową, torebkę stawową, jamę stawową, więzadła, obrąbki, łąkotki, trzeszczki czy kaletki. Ból stawu może wynikać z uszkodzenia którejś z wymienionych struktur lub też struktur znajdujących się w okolicy danego stawu, np. mięśni. Uszkodzenie to może nastąpić w wyniku skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia i wówczas mówimy o uszkodzeniu mechanicznym.

Główne przyczyny, które mogą powodować bóle stawów to:

  • urazy (zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia);
  • przeciążenia (np. ciężka praca fizyczna);
  • otyłość i nadwaga;
  • choroby (choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów).

Objawy bólu stawów i mięśni

Dolegliwości związane ze stawami i mięśniami to nie tylko sam ból określonego stawu czy partii mięśni, ale również otaczających go struktur (więzadła, ścięgna, kaletka maziowa). Często bólowi towarzyszy również obrzęk, zaczerwienienie, zaburzona ruchomość i sprawność danej kończyny.

Rehabilitacja przy bólu mięśni i stawów

Bardzo ważnym etapem leczenia bólu stawów i mięśni jest rehabilitacja. W wielu przypadkach rehabilitacja stawów i mięśni jest konieczna, ponieważ pozwala ona uniknąć powstawania dalszych uszkodzeń. Ból wynikający z zapalenia stawów jest powodem zwiększonego napięcia mięśni, a to z kolei prowadzi do przeciążenia stawów. Przeciążenie powoduje uszkodzenie tkanek i ich zapalenie, a w konsekwencji dolegliwości bólowe. Postępujące zmiany w obrębie stawów, którym towarzyszy przewlekły ból, ograniczają w coraz większym stopniu możliwości nie tylko pracy zawodowej, ale i codziennego funkcjonowania. Często negatywnie odbijają się również na psychice Pacjenta.

Terapia manualna w leczeniu bólów mięśniowych Kraków

Terapia manualna to jedna z najpopularniejszych obecnie metod rehabilitacji, która cieszy się uznaniem na całym świecie. Pozwala leczyć dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnienia, bóle głowy, a także bóle mięśni i stawów. Celem terapii manualnej jest odblokowanie najpierw mięśnia, a następnie stawu. Obolałe miejsce uciska się, ugniata, rozmasowuje pod różnymi kątami, a kiedy odpowiednio rozgrzany mięsień zostanie odblokowany, staw sam układa się we właściwej pozycji. W terapii manualnej głównym narzędziem pracy są dłonie. Poprzez dłonie wyczuwamy odpowiednie napięcie w skórze i w mięśniach.

Jakie efekty przynosi terapia manualna w leczeniu bólu stawów i mięśni?

Terapia manualna może przynieść ulgę nawet w przypadku bardzo silnego bólu. Zwykle już po pierwszej sesji terapeutycznej moi Pacjenci czują się lepiej, a po kilku – następuje znaczna poprawa. Jeżeli tak się nie dzieje, to znaczy, że przyczyną bólu mięśni nie są schorzenia kręgosłupa. W takich przypadkach zalecam wizytę u lekarza i przeprowadzenie szczegółowych badań.

Pozostałe usługi, które wykonuję w swoim gabinecie fizjoterapeutycznym w Krakowie:

Specjalizuję się w rehabilitacji:

Skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego

Imię i nazwisko *
Adres email *
Telefon *

Treść wiadomości

* pola wymagane

Jak trafić do gabinetu?

Fizjoterapia-Fiejdasz

Jakub Fiejdasz
ul.Skarżyńskiego 1
31-866 Kraków
tel. (+48) 664-987-737
fizjoterapiafiejdasz@gmail.com