Osteopatia to nowoczesna metoda diagnozowania i leczenia wielu schorzeń poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne. Osteopatia ma wspomóc organizm w procesie samoregeneracji, a także przywrócić ruchomość tkankom. Jest to stosunkowo młoda metoda terapeutyczna stosowana w Polsce z pogranicza fizjoterapii i medycyny naturalnej. Ma ona charakter holistyczny – zakłada, że ciało człowieka jest jedną spójną całością, a wszystkie układy są ze sobą powiązane. Z tego względu medycyna osteopatyczna podchodzi do problemu kompleksowo – polega na eliminowaniu nie tylko skutków choroby, ale również jej przyczyn.

Leczenie osteopatyczne – na czym polega i jak przebiega?

Leczenie osteopatyczne zawsze rozpoczyna jest od postawienia diagnozy, na którą składa się wywiad z pacjentem oraz oględziny całego ciała. Pomocne w tym są również wyniki dotychczasowych badań (jeżeli takie były robione). Właściwa diagnoza pacjenta to podstawa dalszego leczenia osteopatycznego.

Terapia manualna prowadzona jest w obrębie układu ruchu, systemu nerwowego, mięśniowego oraz czaszkowo-krzyżowego za pomocą zmysłu dotyku. Osteopata współpracuje z ciałem po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do procesu homeostazy. Pierwsze zabiegi najczęściej koncentrują się wokół kręgosłupa, który uważany jest za centralną część całego ciała, a zaburzenia występujące w jego obrębie mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W terapii uwzględnia się również funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz ich wpływ na organizm. Techniki terapeutyczne stosowane w osteopatii to techniki manualne stosowane w celu poprawy ruchomości, zmniejszenia napięcia, uruchomienia drenażu żylnego oraz limfatycznego, usunięcia przykurczów czy zaburzeń związanych z działaniem organów wewnętrznych.

Pomimo szerokiego wachlarza technik, które stosuje się w osteopatii, ten proces leczenia nie jest wyłącznie oparty na terapii manualnej. Aby leczenie zakończyło się sukcesem, w niektórych przypadkach osteopata zaleca również konsultację z innymi specjalistami (neurolog, ortopeda itp.).

Wskazania do leczenia osteopatycznego

Medycyna osteopatyczna jest wskazana dla Pacjentów w każdym wieku – dzieci, sportowców, osób starszych. Osteopatia to doskonała metoda leczenia również dla kobiet w ciąży. Terapia manualna pozwala prawidłowo przygotować ciało do porodu.

Stosowana w moim gabinecie terapia przynosi ulgę Pacjentom w wielu dolegliwościach, takich jak:

Osteopatia zalecana jest również w przypadku zespołów psychosomatycznych, lękowych, nerwicowych, w urazach powypadkowych i poporodowych.

Przeciwwskazania do leczenia osteopatycznego

Osteopatia to wysoce bezpieczna metoda leczenia, która nie korzysta z leków, dlatego niewątpliwą zaletą terapii osteopatycznej jest minimalna ilość przeciwwskazań do jej zastosowania. Na liście najważniejszych przeciwwskazań można znaleźć: stany wymagające pilnej pomocy lekarskiej (ostra niewydolność krążenia, choroby krwi, zakrzepica, ostre zakażenia, obecność guzów w organizmie, ostre zaburzenia psychiczne oraz pierwszy trymestr ciąży).

Jakich efektów może spodziewać się Pacjent po leczeniu osteopatycznym?

Techniki osteopatyczne są pomocne w zmniejszeniu dolegliwości bólowych, zwiększeniu ruchomości stawowej oraz przynoszą poprawę w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych całego organizmu. Efekt to nie tylko poprawa stanu zdrowia, odzyskanie ruchomości i pozbycie się bólu, ale również wyeliminowanie przyczyny.

Ile trwa leczenie osteopatyczne?

Już kilka wizyt u osteopaty może przynieść doskonałe efekty. Jednak ostateczny efekt terapii osteopatycznej i jej postęp w czasie w głównej mierze uzależniony jest od tego, z jakim problemem zgłasza się Pacjent. Najczęściej już po pierwszej wizycie Pacjent czuje się lepiej. Z reguły całość leczenia zamyka się w ramach kilku wizyt. Dokładny czas można sprecyzować po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem.

Osteopatia w gabinecie rehabilitacyjnym Fiejdasz w Krakowie

Być może borykasz się z problemem, wobec którego medycyna klasyczna jest bezradna? Daj sobie pomóc. Zachęcam do skorzystania z mojego doświadczenia i podjęcia terapii osteopatycznej.

FAQ – pytania i odpowiedzi na pytania związane z leczeniem osteopatycznym

Ile trwa terapia i jaka jest częstotliwość powtarzania zabiegów?

W zależności od problemu czas wizyty trwa średnio od 30 do 60 minut. Aby zabieg przyniósł zamierzony efekt, należy go powtarzać średnio 2 razy w tygodniu.

Czy techniki stosowane w osteopatii bolą?

Stosowane techniki osteopatyczne nie wywołują żadnych nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Jeśli jednak Pacjent z jakichś powodów odczuwa dyskomfort, powinien to zgłosić fizjoterapeucie.

Jak należy się przygotować do terapii osteopatycznej?

Na wizytę u osteopaty należy przyjść w wygodnym stroju, który nie będzie krępował ruchów. Warto też być przygotowanym na ewentualną konieczność rozebrania się do bielizny. Jeżeli jest to możliwe, na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą całą posiadaną dokumentację dotyczącą stanu zdrowia, ewentualnych zabiegów czy przyjmowanych leków.

Co jeszcze wykonuję w ramach fizjoterapii?

 

Skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego

Imię i nazwisko *
Adres email *
Telefon *

Treść wiadomości

* pola wymagane

Jakub Fiejdasz - ZnanyLekarz.pl

Jak trafić do gabinetu?

Fizjoterapia-Fiejdasz

Jakub Fiejdasz
ul.Skarżyńskiego 1
31-866 Kraków
tel. (+48) 664-987-737
fizjoterapiafiejdasz@gmail.com