zapalenie sciegna achillesa Kraków

Zapalenie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa odgrywa bardzo ważną rolę podczas chodzenia czy biegania, z tego względu jest często narażone na przeciążenia. Patologie w obrębie ścięgna Achillesa dotykają najczęściej osoby uprawiające sporty, zarówno na poziomie rekreacyjnym, jak i zawodowym.

 

Rehabilitacja ścięgna Achillesa w Krakowie
Umów się na wizytę

ZADZWOŃ

(+48) 664-987-737

 

Czym jest ścięgno Achillesa?

Ścięgno Achillesa jest jednym z najsilniejszych ścięgien ludzkiego organizmu. Łączy ze sobą mięsień brzuchaty (musculus gastrocnemius) i mięsień płaszczkowaty (musculus soleus), tworzące przyczep końcowy na guzie piętowym. Jako przedłużenie tych mięśni powoduje zgięcie podeszwowe stopy: pronację lub supinację. Mięśnie tworzące ścięgno Achillesa należą do grupy mięśni posturalnych (zapewniających prawidłową postawę ciała), które charakteryzuje tendencja do skracania. Podczas aktywności fizycznej obciążającej stopy – na przykład biegu – przeciążenia przenoszone przez ścięgno Achillesa mogą nawet dziesięciokrotnie przewyższyć masę ciała. Ścięgno Achillesa jest strukturą o anatomicznym słabym ukrwieniu. Powoduje to, że w sprzyjających warunkach, a do takich zaliczyć należy sumujące się mikrourazy powstałe podczas uprawiania sportu, szczególnie narażone jest ono na uszkodzenie. Ponadto słabe ukrwienie spowalnia proces leczenia w ścięgnie już uszkodzonym.

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa jest bardzo częstym urazem wśród biegaczy oraz osób aktywnie uprawiających sporty. Najczęściej jest spowodowane nadmiernym obciążeniem ścięgna. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiet, zwykle między 30. a 40. rokiem życia.

Przyczyny:

  • zbyt duża objętość treningowa – sumujące mikrourazy, które prowadzą do zapalenia;
  • zaburzenia biomechaniczne – stopa wydrążona, szpotawość przodostopia, skrócenie mięśni kulszowo goleniowych, rotacja miednicy;
  • choroby metaboliczne – cukrzyca, otyłość
  • płeć – zapalenie ścięgna Achillesa znacznie częściej dotyka mężczyzn;
  • zaniedbanie technik rozciągających mięśnie w ramach treningu lub niepoprawne ich wykonywanie;
  • intensywne treningi biegowe pod górę powodujące skracanie ścięgna i wytworzenie silnego napięcia mięśni łydki;
  • nieodpowiednia technika biegu;
  • niewłaściwie dobrane obuwie.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa

  • ból nad przyczepem mięśnia trójgłowego łydki do guza piętowego pojawiający się podczas obciążania;
  • dotykowa bolesność okolicy guza piętowego i okolic ścięgna;
  • obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie tkanek;
  • „trzeszczenie“ ścięgna.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa Kraków

Podstawowym zaleceniem w leczeniu zdiagnozowanego zapalenia ścięgna Achillesa jest zminimalizowanie lub zaniechanie treningu. Aby przyspieszyć regenerację, ważne jest, by wdrożyć także rehabilitację, terapię manualną, trening funkcjonalny oraz nauczyć się prawidłowego rozciągania poprzez stosowanie technik poizimoetrycznej relaksacji mięśni.

Odpowiednio dopasowany program rehabilitacyjny w większości przypadków powoduje zmniejszenie bólu, polepszenie funkcji ścięgna oraz powrót do poprzedniej aktywności.

Rehabilitacja przy zerwaniu ścięgna Achillesa

Jeżeli doszło do przerwania ścięgna, lekarze najczęściej zalecają zabieg operacyjny, który ma na celu zszycie ze sobą dwóch przerwanych końców ścięgna. Jednak i w takim wypadku wskazana jest rehabilitacja, którą należy rozpocząć jak najszybciej po zabiegu. W przypadku przerwania ścięgna Achillesa rehabilitacja powinna obejmować naukę prawidłowego obciążania kończyny, ważne jest również zachowanie prawidłowej ruchomości w stawie kolanowym i biodrowym oraz zwiększenie mięśni posturalnych. Stopniowo wprowadza się również bardziej zaawansowane ćwiczenia rozciągające i zwiększające siłę, w celu przywrócenia maksymalnych możliwości kończyny.

Fizjoterapia przy zapaleniu ścięgna Achillesa w gabinecie Fiejdasz w Krakowie

Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy przy zapaleniu ścięgna Achillesa, odwiedź gabinet fizjoterapii Fiejdasz. Techniki rozluźnienia mięśniowo-powięziowego, energizacji mięśni, metoda McKenziego i wiele innych to sprawdzone i skuteczne metody rehabilitacji leczenia bólu pochodzącego ze ścięgna Achillesa.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące leczenia ścięgna Achillesa

Jak długo może trwać leczenie ścięgna Achillesa?

W zależności od stopnia zaawansowania procesu chorobowego, regeneracja ścięgna Achillesa może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Nieleczone zapalenie ścięgna może spowodować jego całkowite uszkodzenie, które w konsekwencji może także doprowadzić do końcowego stadium – zerwania ścięgna.

Jak dbać o ścięgno Achillesa?

Aby uniknąć zapalenia ścięgna w przyszłości, bardzo ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby wykonywać pełną rozgrzewkę przed każdymi ćwiczeniami. Zawsze należy stopniowo zwiększać intensywność treningu, nie narzucać sobie od razu wysokiego tempa. Wskazane jest również stosowanie specjalnych wkładek (podpiętek) w butach do biegania, które odciążą nieco Achillesa.

Pozostałe usługi, które wykonuję w swoim gabinecie fizjoterapeutycznym w Krakowie:

Ponadto specjalizuję się w rehabilitacji:

Skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego

Imię i nazwisko *
Adres email *
Telefon *

Treść wiadomości

* pola wymagane

Jak trafić do gabinetu?

Fizjoterapia-Fiejdasz

Jakub Fiejdasz
ul.Skarżyńskiego 1
31-866 Kraków
tel. (+48) 664-987-737
fizjoterapiafiejdasz@gmail.com